- Mfr. #:
- DS1558W-TRL
- Description:
- Real Time Clock
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Package / Case: | TQFP-48 |
|---|---|
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product Type: | Real Time Clocks |
| Product Category: | Real Time Clock |
| RTC Bus Interface: | Parallel |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Time Format: | HH:MM:SS |
| Part # Aliases: | DS1558W |
| Series: | DS1558W |
| Subcategory: | Clock & Timer ICs |
| Battery Backup Switching: | Backup Switching |
| Function: | Alarm, Calendar, Clock, NV SRAM Control, Watchdog Timekeeper |
| Supply Voltage - Max: | 3.63 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.97 V |
| Unit Weight: | 0.319998 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
DS1558W-TRL Price & Stock
Maxim Integrated DS1558W-TRL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 3957858 | 1,126 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T02:28:42Z |
| North Star Micro | DS1558W-TRL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for DS1558W-TRL due to regional differences or acquisition. DS1558W-TRL may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- DS1558W+TRL Maxim Integrated
- DS1558W+TRL - Integrated Circuits (ICs)
- Maxim Integrated DS1558W-TRL - Real Time ClocksDS1558W+TRL Analog Devices - Real Time Clocks
- DS1558
- DS1558
- DS1558W-TRL Datasheet(PDF) - Maxim Integrated Products
- DS1558W-TRL - Maxim Integrated - Datasheet, Prices & Inventory
- DS1558W+TRL footprint & symbol by Maxim Integrated
- DS1558W-TRL | Analog Devices Inc./Maxim Integrated DS1558W ...