- Mfr. #:
- EP1S40F780C6N
- Description:
- FPGA - Field Programmable Gate Array FPGA - Stratix I 4125 LABs 615 IOs
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Packaging: | Tray |
| Series: | Stratix EP1S40 |
| Tradename: | Stratix |
| Product: | Stratix |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Subcategory: | Programmable Logic ICs |
| Brand: | Intel / Altera |
| Manufacturer: | Intel |
| Product Category: | FPGA - Field Programmable Gate Array |
| Product Type: | FPGA - Field Programmable Gate Array |
| Package / Case: | FBGA-780 |
| Number of I/Os: | 615 I/O |
| Number of Logic Elements: | 41250 |
| Number of Logic Array Blocks - LABs: | 4125 |
| Factory Pack Quantity: | 36 |
| Total Memory: | 3423744 bit |
| Operating Supply Current: | 145 mA |
| Maximum Operating Frequency: | 100 MHz |
| Operating Supply Voltage: | 1.5 V |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Shipping Restrictions: |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: EP1S40F780C6N is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy EP1S40F780C6N,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
EP1S40F780C6N Price & Stock
Altera EP1S40F780C6N pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | EP1S40F780C6N | 1 | 9566.12 | 9566.12 | 8522.40 | 7775.18 | 7775.18 | 2019-12-25T09:51:13Z |
| Antdic Electronics | EP1S40F780C6N | 15,368 | - | - | - | - | - | 2019-11-10T13:01:33Z |
| Jak Electronics | EP1S40F780C6N | 1,800 | - | - | - | - | - | 2019-11-28T03:35:19Z |
| LTL Group | 3990427 | 1,312 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T01:29:13Z |
| North Star Micro | EP1S40F780C6N | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | EP1S40F780C6N | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Altera has several brands around the world that may have alternate names for EP1S40F780C6N due to regional differences or acquisition. EP1S40F780C6N may also be known as the following names:
- ALT
- ALI
- ALTERA CORP
- ALTERA CORPORATION
- ALTER
- ALTE
- ALTR
- ALTEAR
- ALETRA
- ALTRA
- ALTERA MAX
- ALTELA
- ALTERASEMI
- ALTERA COR
- ALTERAALTERA
- ALTERA CORPORAT
- Altera Semiconductors
- ALTERA/PBF
- INTEL (ALTERA)
- ALTERRA
- ALTERA/95'S
- ALTERA EOL
- ALTERA/0O37
- ALTERA/99+S
- ALTERA PLAT
AD5242BRUZ1M distributor
- Package Information Datasheet for Altera Devices
- EP1S40F780C6N Intel / Altera - Datasheet PDF & ...
- EP1S40F780C6N Altera - Embedded FPGAs
- ALTES00409-1.pdf - widen.net
- Plastic Electronic Components Integrated Circuit ...
- EP1S40F780C6N Altera | Integrated Circuits (ICs)
- Stratix Device Handbook, Volumes 1 & 2
- EP1S40F780C6N - Surface Mount 780-FBGA (29x29)
- Inventory (Page 1), Electronic Component Supplies in 2023