EPS-120-12 - MEAN WELL
Mfr. #:
EPS-120-12
Description:
Switching Power Supplies 120W 12V 10A 2x4in 84W convection
Specifications
RoHS: Y
Product Category: Switching Power Supplies
Product Type: Switching Power Supplies
Load Regulation: Regulated
Mounting Style: PCB
Open Frame/Enclosed: Open Frame
Manufacturer: MEAN WELL
Brand: MEAN WELL
Approvals: IEC60950-1, TUV EN60950-1, UL60950-1
Compliance: IEC60950-1, TUV EN60950-1, UL60950-1
Series: EPS-120
Industry: Commercial
Subcategory: AC-DC Power Supply
Efficiency: 88 %
Power - Convection: 84 W
Input Voltage: 80 VAC to 264 VAC, 113 VDC to 370 VDC
Factory Pack Quantity: 72
Width: 50.8 mm
Unit Weight: 5.291094 oz
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz
Height: 29 mm
Power - Forced Air: 120 W
Output Power: 120 W
Output Voltage-Channel 1: 12 VDC
Length: 101.6 mm
Output Current-Channel 1: 10 A