- Mfr. #:
- ES1HHR3G
- Description:
- Rectifiers 1A, 500V, SUPER FAST SM RECTIFIER
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiwan Semiconductor |
| Brand: | Taiwan Semiconductor |
| Configuration: | Single |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Product Type: | Rectifiers |
| Product Category: | Rectifiers |
| Product: | Rectifiers |
| Type: | Fast Recovery Rectifiers |
| Series: | ES1x |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Package / Case: | DO-214AC-2 |
| Qualification: | AEC-Q101 |
| Vr - Reverse Voltage: | 500 V |
| Ir - Reverse Current: | 5 uA |
| Recovery Time: | 35 ns |
| Max Surge Current: | 30 A |
| Factory Pack Quantity: | 1800 |
| Vf - Forward Voltage: | 1.7 V |
| If - Forward Current: | 1 A |
| Unit Weight: | 0.002116 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: ES1HHR3G is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy ES1HHR3G,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
ES1HHR3G Price & Stock
Taiwan Semiconductor ES1HHR3G pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 821-ES1HHR3G | - | 2.60 | 2.05 | 1.39 | 0.719 | 0.555 | 2020-01-08T21:32:19Z |
Alternate Names
Taiwan Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for ES1HHR3G due to regional differences or acquisition. ES1HHR3G may also be known as the following names:
- TSC
- TAIWAN SEMI
- TAIWAN
- TAIWAN SEM
- TAIWAN SEMICONDUCTOR MANF
- TAIWAN SEMICOND
- TAIW
- SEMICONDUCTO
- TAIWAN SEMICONDUCTOR CO LTD
- Taiwan Semiconductor Company
- Taiwan Semiconduct
- Taiwan Semiconductors
- Taiwan Semiconductor Co
- Taiwan Semiconductor(TSC)
- TWAN
- SEMICONDCTOR
- Won-Top Electronics
- TAIWAN SEMICONDUCTOR CORPORATION
- TAWIN SEMI
- TAIWAN SEMICONDUTOR (TSC)
- TAIWANSEMICONDUCTO
- TAIWAN SEMICONDUCTOR CORP
- TAIW-SEMIC
- Taiwan Semiconductor Europe GmbH
- TSMC
AD5242BRUZ1M distributor
- ES1HHR3G Taiwan Semiconductor
- ES1A SERIES_M15
- ES1H Price and Stock
- ES1HHR3G / Taiwan Semiconductor
- Taiwan Semiconductor, Rectifiers, ES1FL RUG
- ES1HHR3G详细信息_ES1HHR3G相关参数PDF_Taiwan ...
- ES - Parts Index
- Taiwan Semiconductor
- Index produktov - esProdukto indeksas - es