- Mfr. #:
- FESF16DTHE3/45
- Description:
- Rectifiers 16 Amp 200 Volt 35ns 250 Amp IFSM
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Brand: | Vishay Semiconductors |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay |
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-2 FP |
| Configuration: | Single |
| Product: | Rectifiers |
| Product Category: | Rectifiers |
| Product Type: | Rectifiers |
| Type: | Fast Recovery Rectifiers |
| RoHS: | E |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Qualification: | AEC-Q101 |
| Height: | 8.89 mm |
| Width: | 4.83 mm |
| Recovery Time: | 35 ns |
| Max Surge Current: | 250 A |
| Vr - Reverse Voltage: | 200 V |
| If - Forward Current: | 16 A |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Length: | 10.26 mm |
| Ir - Reverse Current: | 10 uA |
| Vf - Forward Voltage: | 0.975 V |
| Unit Weight: | 0.090478 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
The price and lead time for FESF16DTHE3/45 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
FESF16DTHE3/45 Price & Stock
Vishay Semiconductor FESF16DTHE3/45 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | FESF16DTHE3/45-ND | - | - | - | - | 7.40 | 7.40 | 2020-01-13T13:58:39Z |
| Nexxon | FESF16DTHE3/45 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | FESF16DTHE3/45 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vishay Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for FESF16DTHE3/45 due to regional differences or acquisition. FESF16DTHE3/45 may also be known as the following names:
- GENERAL SEMICONDUCTOR
- VISHAY GENERAL SEMICONDUCTOR
- GEN SEMI
- Vishay Semiconductor Diodes Division
- VISHAY SEMICONDUCTORS
- Vishay Semiconductor Opto Division
- General Semiconductor / Vishay
- VishaySem
- VISHAY - GENERAL SEMI
- VISHAY SEMI
- GEN SEMI/VISHAY
- VISHAY/GENERAL SEMICONDUCT0R
- VISHAY SE
- VISHAY SEMICONDUCTOR DIOD
- VISHAY SEMICONDUCTOR PDD
- VISHAYSEMICOND
- VISHAY SEMICONDUCTOR SSP OPTO
- VISHAY SEMICONDUCTOR ITALIANA
- Vishay General Semiconductors
AD5242BRUZ1M distributor
- Vishay Semiconductor FESF16DTHE3/45 - Rectifier Diodes
- FESF16DTHE3/45 Vishay Semiconductors
- FESF16DTHE3/45 datasheet - Specifications: Diode Type
- FESF16DTHE3_A/P Vishay General Semiconductor
- Vishay Semiconductor Diodes Division - FESF16DTHE3/45
- FESF16DTHE3/45 - Electro-Films (EFI) / Vishay Stok ada.Pengedar ...
- Vishay General Semiconductor – Diodes Division द्वारा ...
- Compare 1N5404H32 vs UT3040
- FESF8BTHE3/45,分立半导体产品> 二极管- 整流器- 单