- Mfr. #:
- FJY4012R
- Description:
- Bipolar Transistors - Pre-Biased Trans Pre-Biased PNP 50V R1 47K
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Subcategory: | Transistors |
| Configuration: | Single |
| Package / Case: | SOT-523F-3 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Transistor Polarity: | PNP |
| Brand: | ON Semiconductor / Fairchild |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Product Category: | Bipolar Transistors - Pre-Biased |
| Product Type: | BJTs - Bipolar Transistors - Pre-Biased |
| Typical Input Resistor: | 47 kOhms |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 40 V |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Pd - Power Dissipation: | 200 mW |
| Peak DC Collector Current: | 100 mA |
| DC Current Gain hFE Max: | 100 |
| DC Collector/Base Gain hfe Min: | 100 |
| Length: | 1.7 mm |
| Width: | 0.98 mm |
| Height: | 0.78 mm |
| Unit Weight: | 0.000071 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Continuous Collector Current: | - 100 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
FJY4012R is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
FJY4012R Price & Stock
ON Semiconductor FJY4012R pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | FJY4012R | 6,000 | 0.208 | 0.208 | 0.208 | 0.208 | 0.208 | 2020-01-24T09:52:22Z |
| Avnet | FJY4012R | - | - | - | - | - | - | 2020-01-23T04:53:26Z |
| Dana Microsystems | FJY4012R | 2,077 | - | - | - | - | - | 2020-01-18T23:04:15Z |
| North Star Micro | FJY4012R | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | FJY4012R | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | FJY4012R | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for FJY4012R due to regional differences or acquisition. FJY4012R may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor
AD5242BRUZ1M distributor
- FJY4012R onsemi | Discrete Semiconductor Products
- FJY4012R
- FJY4012R onsemi - Datasheet PDF & Technical Specs
- FJY4012R Datasheet, Equivalent, Cross Reference Search
- FJY4012R FJY3012R Datasheet & Application Note
- Datasheet for FJY4012R onsemi BJTs
- FJY4012R Fairchild/ON Semiconductor – Price, Stock & Datasheet
- FJY4012R datasheet - PNP Epitaxial Silicon Transistor
- FJY4012R SOT-523F TRANS PNP 40V 100MA SOT-523F
- FJY4012R datasheet(2/4 Pages) FAIRCHILD