- Mfr. #:
- FM93C56M8
- Description:
- EEPROM 2K-Bit Serial
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Interface Type: | Serial, 3-Wire, Microwire |
|---|---|
| Package / Case: | SOP-8 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Brand: | ON Semiconductor / Fairchild |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| RoHS: | N |
| Subcategory: | Memory & Data Storage |
| Product Category: | EEPROM |
| Product Type: | EEPROM |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Length: | 5 mm (Max) |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Data Retention: | 40 Year |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Width: | 4 mm (Max) |
| Memory Size: | 2 kbit |
| Organization: | 128 x 16 |
| Height: | 1.5 mm (Max) |
| Supply Current - Max: | 1 mA |
| Operating Supply Current: | 1 mA |
| Maximum Clock Frequency: | 1 MHz |
| Unit Weight: | 0.030018 oz |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
Part No. FM93C56M8 is now available at OMO. Request a quote of FM93C56M8 please use the request quote or email us a RFQ.
FM93C56M8 Price & Stock
Fairchild Semiconductor FM93C56M8 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Semi Source | FM93C56M8 | 150 | - | - | - | - | - | 2020-01-10T19:05:03Z |
| J2 Sourcing | FM93C56M8 | 42 | - | - | - | - | - | 2019-12-13T09:52:53Z |
| Nexxon | FM93C56M8 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | FM93C56M8 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | FM93C56M8 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Fairchild Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for FM93C56M8 due to regional differences or acquisition. FM93C56M8 may also be known as the following names:
- FAIRCHILD
- FSC
- FAIR
- QTC
- FAIRCHIL
- FAI
- FAIRCHILD SEMI
- FCS
- FAIRCH
- QT OPTO
- FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
- SPT
- FAIRCHI
- FAIRC
- FARICHILD
- FAIRCHLD
- FCH
- FDS
- FARA
- FAIRCHILD SEMICONDUC
- NSC/FSC
- FAIRCHILD SEMIC
- SIGNAL PROCESSING TECHNOLOGIES
- FAIRCHILD SEMICOND
- OTHER
AD5242BRUZ1M distributor
- FM93C56M8 onsemi | Integrated Circuits (ICs) | DigiKey
- FM93C56M8 onsemi / Fairchild | Mouser Malaysia
- FM93C56M8 Datasheet(PDF) - Fairchild Semiconductor
- FM93C56M8 FM93CS56 FM93CS56L/LZ FM93CS56LV/LZV ...
- FM93C56M8 IC EEPROM CMOS 2K BIT 8-SOIC Fairchild ...
- FM93CS56 (MICROWIRE Bus Interface) 2048-Bit Serial ...
- Buy Fm93c56m8,Ic Eeprom 2kbit Spi 1mhz 8so,Electronic ...
- FM93C56M8 by YIC Distributor
- FM93C56LM8 Price & Stock