FMM75-01F
Description:
MOSFET 75 Amps 100V
Specifications
RoHS: Y
Packaging: Tube
Mounting Style: Through Hole
Technology: Si
Type: Phase leg MOSFET Modules
Transistor Polarity: N-Channel
Subcategory: MOSFETs
Product Category: MOSFET
Product Type: MOSFET
Manufacturer: IXYS
Brand: IXYS
Package / Case: ISOPLUS-i4-PAK-5
Tradename: HiPerFET, ISOPLUS i4-PAC
Series: FMM75-01F
Typical Turn-Off Delay Time: 80 ns
Id - Continuous Drain Current: 75 A
Fall Time: 60 ns
Rise Time: 60 ns
Width: 5.03 mm
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage: 4 V
Rds On - Drain-Source Resistance: 25 mOhms
Factory Pack Quantity: 25
Height: 20.88 mm
Typical Turn-On Delay Time: 20 ns
Vgs - Gate-Source Voltage: 20 V
Length: 19.91 mm
Qg - Gate Charge: 180 nC
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: 100 V