- Mfr. #:
- FQPF3N80C
- Description:
- MOSFET 800V N-Ch Q-FET advance C-Series
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging: | Tube |
|---|---|
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220FP-3 |
| Configuration: | Single |
| Technology: | Si |
| Tradename: | QFET |
| Brand: | ON Semiconductor / Fairchild |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Transistor Polarity: | N-Channel |
| Subcategory: | MOSFETs |
| Product Category: | MOSFET |
| Product Type: | MOSFET |
| Type: | MOSFET |
| Part # Aliases: | FQPF3N80C_NL |
| Series: | FQPF3N80C |
| Channel Mode: | Enhancement |
| RoHS: | E |
| Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: | 800 V |
| Rise Time: | 43.5 ns |
| Width: | 4.9 mm |
| Rds On - Drain-Source Resistance: | 4.8 Ohms |
| Pd - Power Dissipation: | 39 W |
| Fall Time: | 32 ns |
| Vgs - Gate-Source Voltage: | 30 V |
| Forward Transconductance - Min: | 3 S |
| Id - Continuous Drain Current: | 3 A |
| Typical Turn-Off Delay Time: | 22.5 ns |
| Height: | 16.07 mm |
| Typical Turn-On Delay Time: | 15 ns |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Length: | 10.36 mm |
| Transistor Type: | 1 N-Channel |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Unit Weight: | 0.080072 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
Part No. FQPF3N80C is now available at OMO. Request a quote of FQPF3N80C please use the request quote or email us a RFQ.
FQPF3N80C Price & Stock
ON Semiconductor FQPF3N80C pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | FQPF3N80C-ND | 365 | 9.24 | 8.28 | 5.89 | 4.07 | 4.07 | 2019-12-04T13:59:38Z |
| Rochester Electronics | FQPF3N80C | 337,923 | 5.36 | 5.36 | 4.80 | 4.37 | 4.37 | 2019-12-04T09:54:26Z |
| RS Components | 6715250P | 570 | - | - | 5.66 | 4.59 | 4.59 | 2019-12-01T19:33:15Z |
| RS Components | 6715250 | 135 | - | 8.68 | 5.66 | 4.59 | 4.59 | 2019-12-01T19:33:15Z |
| RS Components | 1661890 | - | - | - | 7.41 | 7.41 | 7.41 | 2019-12-01T19:33:15Z |
| Mouser | 512-FQPF3N80C | 1,200 | 9.17 | 7.83 | 6.03 | 4.20 | 4.01 | 2019-12-04T22:16:49Z |
| element14 APAC | 1095086 | 793 | 9.03 | 7.71 | 5.94 | 4.14 | 3.96 | 2019-12-05T02:17:25Z |
| Arrow Electronics | FQPF3N80C | 800 | 9.32 | 7.95 | 6.13 | 4.27 | 4.08 | 2019-12-04T15:35:06Z |
| Verical | FQPF3N80C | 6,325 | - | - | 3.25 | 3.25 | 3.25 | 2019-12-04T18:11:53Z |
| Verical | FQPF3N80C | 1,637 | - | - | - | 3.78 | 3.78 | 2019-12-04T18:11:53Z |
| Verical | FQPF3N80C | 800 | - | - | 9.32 | 9.32 | 9.32 | 2019-12-04T18:11:53Z |
| Avnet | 84H4758 | - | 9.10 | 7.76 | 6.03 | 5.36 | 5.36 | 2019-12-04T02:48:28Z |
| Avnet | FQPF3N80C | - | - | - | - | 3.93 | 3.71 | 2019-12-04T02:48:28Z |
| Farnell | 1095086 | 811 | - | 8.02 | 5.84 | 3.88 | 3.88 | 2019-12-04T14:52:07Z |
| Newark | 84H4758 | 1,637 | 2.97 | 2.97 | 2.97 | 2.97 | 2.97 | 2019-12-04T03:49:01Z |
| Newark | 27AC5831 | - | - | - | - | 5.40 | 5.13 | 2019-12-04T03:49:01Z |
| Avnet Europe | FQPF3N80C | - | 5.29 | 4.50 | 3.70 | 3.70 | 3.70 | 2019-12-04T08:48:05Z |
| Freelance Electronics | FQPF3N80C | 224 | 3.65 | 3.65 | 2.74 | 2.27 | 2.27 | 2019-12-04T17:38:05Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0005785 | 800 | - | - | - | - | - | 2019-12-04T19:17:11Z |
| LTL Group | 6180079 | 800 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T05:01:09Z |
| Quest | FQPF3N80C | 6,400 | 12.63 | 10.10 | 6.31 | 5.05 | 3.79 | 2019-12-04T11:14:49Z |
| GreenTree Electronics | FQPF3N80C | 800 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| LCSC | C11766 | 996 | 6.51 | 4.74 | 4.09 | 3.88 | 3.88 | 2019-11-19T23:40:06Z |
| TME | FQPF3N80C | 999 | 7.20 | 6.49 | 5.15 | 4.87 | 4.87 | 2019-12-04T11:51:54Z |
| Classic Components | FQPF3N80C | 770 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Abacus Technologies | FQPF3N80C | 20,328 | - | - | - | - | - | 2019-12-03T00:14:38Z |
| North Star Micro | FQPF3N80C | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | FQPF3N80C | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| SemiconductorPLUS | FQPF3N80C | Contact | - | - | - | - | - | 2016-12-28T19:16:53Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for FQPF3N80C due to regional differences or acquisition. FQPF3N80C may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor
AD5242BRUZ1M distributor
- FQPF3N80C - MOSFETs
- FQPF3N80C onsemi / Fairchild
- FQPF3N80C onsemi | Discrete Semiconductor Products
- Image CarouselPrice Insights
- $6.99 delivery·30-day returns·$1.73$9.99 delivery by Apr 5·$1.73$9.99 delivery·Free $150+·$0.42$7.06 delivery·20-day returns·$1.71
- FQP3N80C/FQPF3N80C 800V N-Channel MOSFET
- FQPF3N80C Datasheet, Equivalent, N-Channel MOSFET.
- FQPF3N80C MOSFET. Datasheet pdf. Equivalent
- FQPF3N80C Datasheet(PDF) - Fairchild Semiconductor
- FQPF3N80C by onsemi MOSFETs
- Rochester Electronics (en-US) : Part FQPF3N80C