- Mfr. #:
- FSA1257L8X
- Description:
- Analog Switch ICs Low RON Low Voltage Dual SPST Analog
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Subcategory: | Switch ICs |
| Supply Type: | Single Supply |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | ON Semiconductor / Fairchild |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Package / Case: | MicroPak-8 |
| Part # Aliases: | FSA1257L8X_NL |
| Series: | FSA1257 |
| Product Category: | Analog Switch ICs |
| Product Type: | Analog Switch ICs |
| Factory Pack Quantity: | 5000 |
| Supply Current - Max: | 500 nA |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Switch Voltage - Max: | 4.5 V |
| On Time - Max: | 35 ns |
| Switch Continuous Current: | 200 mA |
| Configuration: | 2 x SPST |
| Number of Switches: | 2 Switch |
| Pd - Power Dissipation: | 180 mW |
| Off Time - Max: | 15 ns |
| Operating Supply Voltage: | 1.65 V to 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.65 V |
| Length: | 1.6 mm |
| Width: | 1.6 mm |
| On Resistance - Max: | 1.15 Ohms |
| Height: | 0.5 mm |
| Unit Weight: | 0.000882 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Request a quote FSA1257L8X at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of FSA1257L8X In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
FSA1257L8X Price & Stock
ON Semiconductor FSA1257L8X pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | FSA1257L8XCT-ND | 1,592 | 4.35 | 3.81 | 2.71 | 1.67 | 1.67 | 2019-11-16T13:35:01Z |
| Digi-Key | FSA1257L8XDKR-ND | 1,592 | 4.35 | 3.81 | 2.71 | 1.67 | 1.67 | 2019-11-16T13:35:01Z |
| Digi-Key | FSA1257L8XTR-ND | - | - | - | - | - | 1.40 | 2019-11-16T13:35:01Z |
| Rochester Electronics | FSA1257L8X | 5,000 | 2.03 | 2.03 | 1.82 | 1.68 | 1.68 | 2019-11-16T09:40:42Z |
| Mouser | 512-FSA1257L8X | 1,530 | 4.21 | 3.48 | 2.24 | 1.79 | 1.46 | 2019-11-15T09:21:57Z |
| Avnet | FSA1257L8X | - | - | - | - | - | - | 2019-11-16T02:23:49Z |
| RS Components | 8628808 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-16T19:22:06Z |
| Avnet Europe | FSA1257L8X | - | - | - | - | - | 2.50 | 2019-11-17T07:28:07Z |
| GreenTree Electronics | FSA1257L8X | 15,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Classic Components | FSA1257L8X | 7,590 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| C Plus Electronics | FSA1257L8X | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | FSA1257L8X | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | FSA1257L8X | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | FSA1257L8X | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for FSA1257L8X due to regional differences or acquisition. FSA1257L8X may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor
AD5242BRUZ1M distributor
- FSA1257L8X onsemi | Integrated Circuits (ICs)
- FSA1257L8X onsemi / Fairchild
- Analog Switches | FSA1257
- Part FSA1257L8X
- FSA1257L8X by onsemi Analog Switches
- FSA1257L8X onsemi - Datasheet PDF, Footprint, Symbol & ...
- FSA1257L8X ONSEMI - IC: analog switch | Ch: 2 - TME.eu.
- FSA1257L8X Datasheet(PDF) - Fairchild Semiconductor
- FSA1257L8X-F113 DataSheet - Fairchild Semiconductor