HCPL-814-500E - Broadcom / Avago
Mfr. #:
HCPL-814-500E
Description:
Transistor Output Optocouplers 5000 Vrms 20% CTR
Specifications
RoHS: Y
Product Category: Transistor Output Optocouplers
Product Type: Transistor Output Optocouplers
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Package / Case: PDIP-4 Gull Wing
Subcategory: Optocouplers
Output Type: NPN Phototransistor
Manufacturer: Broadcom Limited
Brand: Broadcom / Avago
Width: 6.5 mm
Isolation Voltage: 5000 Vrms
Maximum Collector Current: 50 mA
If - Forward Current: 50 mA
Length: 4.6 mm
Maximum Collector Emitter Voltage: 35 V
Current Transfer Ratio: 300 %
Height: 3.5 mm
Pd - Power Dissipation: 200 mW
Fall Time: 18 us
Rise Time: 18 us
Factory Pack Quantity: 1000
Vf - Forward Voltage: 1.4 V
Configuration: 1 Channel
Number of Channels: 1 Channel
Maximum Collector Emitter Saturation Voltage: 0.2 V