HSCDANT030PAAA3 - Honeywell
Mfr. #:
HSCDANT030PAAA3
Description:
Board Mount Pressure Sensors DIP,Single Ax Barbed Absolute, 3.3V
Specifications
Tradename: TruStability
Mounting Style: Through Hole
Port Type: Single Axial Barbed
Subcategory: Sensors
Product Type: Pressure Sensors
Brand: Honeywell
Manufacturer: Honeywell
Series: HSC
Package / Case: DIP-8
Product Category: Board Mount Pressure Sensors
Output Type: Analog
Interface Type: Analog
Pressure Type: Absolute
Factory Pack Quantity: 50
Supply Voltage - Max: 3.6 VDC
Operating Supply Voltage: 3.3 VDC
Operating Supply Current: 3.1 mA
Supply Voltage - Min: 3 VDC
Resolution: 12 bit
Accuracy: 1 %
Unit Weight: 0.035274 oz
Operating Pressure: 0 psi to 30 psi