HSCMANN010BA6A5 - Honeywell
Mfr. #:
HSCMANN010BA6A5
Description:
Board Mount Pressure Sensors SMT,Single Ax Barbed Absolute, 5V
Specifications
RoHS: Y
Tradename: TruStability
Packaging: Tray
Port Type: Single Axial Barbed
Subcategory: Sensors
Mounting Style: SMD/SMT
Package / Case: SMD-8
Product Type: Pressure Sensors
Interface Type: I2C
Brand: Honeywell
Manufacturer: Honeywell
Series: HSC
Output Type: Digital
Product Category: Board Mount Pressure Sensors
Pressure Type: Absolute
Factory Pack Quantity: 50
Supply Voltage - Max: 5.25 VDC
Operating Supply Voltage: 5 VDC
Port Size: 4.93 mm
Supply Voltage - Min: 4.75 VDC
Operating Supply Current: 3.7 mA
Resolution: 12 bit
Accuracy: 1 %
Unit Weight: 0.035274 oz
Operating Pressure: 0 bar to 10 bar