IPP60R125CFD7XKSA1 - Infineon Technologies
Mfr. #:
IPP60R125CFD7XKSA1
Description:
MOSFET HIGH POWER_NEW
Specifications
RoHS: Y
Packaging: Tube
Mounting Style: Through Hole
Package / Case: TO-220-3
Configuration: Single
Technology: Si
Transistor Polarity: N-Channel
Subcategory: MOSFETs
Product Category: MOSFET
Product Type: MOSFET
Brand: Infineon Technologies
Manufacturer: Infineon
Part # Aliases: IPP60R125CFD7 SP001686028
Channel Mode: Enhancement
Series: CoolMOS CFD7
Pd - Power Dissipation: 92 W
Typical Turn-Off Delay Time: 66 ns
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: 600 V
Fall Time: 6 ns
Factory Pack Quantity: 500
Qg - Gate Charge: 36 nC
Typical Turn-On Delay Time: 31 ns
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage: 3.5 V
Vgs - Gate-Source Voltage: 20 V
Id - Continuous Drain Current: 18 A
Rise Time: 14 ns
Rds On - Drain-Source Resistance: 125 mOhms