IRU1117-18CDTR - Infineon Technologies
Mfr. #:
IRU1117-18CDTR
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 800MA DPAK
Specifications
Voltage-Input Up to 7V
Packaging Tape & Reel (TR)
Package-Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Mounting-Type Surface Mount
Regulator-Topology Positive Fixed
Product Category PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer Infineon Technologies
Supplier-Device-Package D-Pak
Current-Output 800mA
Voltage-Output 1.8V
Voltage-Dropout-Typical 1.2V @ 1A
Current-Limit-Min 1.1A
Number-of-Regulators 1
Operating-Temperature 0°C ~ 125°C