IS62C5128BL-45QLI-TR - ISSI
Mfr. #:
IS62C5128BL-45QLI-TR
Description:
SRAM 4Mb (512k x 8) Async SRAM 5v
Specifications
Moisture Sensitive: Yes
RoHS: Y
Package / Case: TSOP-32
Product Category: SRAM
Product Type: SRAM
Mounting Style: SMD/SMT
Memory Type: SDR
Packaging: Reel
Interface Type: Parallel
Subcategory: Memory & Data Storage
Brand: ISSI
Manufacturer: ISSI
Series: IS62C5128BL
Type: Asynchronous
Organization: 512 k x 8
Supply Voltage - Max: 5.5 V
Access Time: 45 ns
Supply Voltage - Min: 4.5 V
Memory Size: 4 Mbit
Supply Current - Max: 20 mA
Factory Pack Quantity: 1000
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Maximum Operating Temperature: + 85 C
More Information
Asynchronous SRAMs
ISSI Asynchronous SRAMs are offered in x8, x16, and x32 configurations. These devices are available in high-speed, low-power, high-speed/low-power, PowerSaver lower power and automotive versions with long-term support offered by ISSI's commitment to continued development of these products. With a wide offering of densities (64K to 16M), speeds (8ns to 55ns), supply voltages (1.65V to 5V), temperature ranges (commercial, industrial and automotive), and packages (BGA, SOJ, SOP, sTSOP, and TSOP) ISSI offers just about any asynchronous SRAM that an engineer could need for their latest design.Learn More