ISX0624S12 - XP Power
Mfr. #:
ISX0624S12
Description:
DC DC CONVERTER 12V 6W
Specifications
Manufacturer XP Power
Mounting-Type Surface Mount
Features Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Type Isolated Module
Applications ITE (Commercial)
Series ISX06
Product Category DC DC Converters
Packaging Bulk
Voltage-Input-Min 9V
Power-Watts-Manufacture-Series 6W
Current-Output-Max 500mA
Voltage-Input-Max 36V
Package-Case 16-SMD Module (7 Leads), Gull Wing
Voltage-Output-1 12V
Voltage-Isolation 1.5kV (1500V)
Number-of-Outputs 1
Size-Dimension 0.87" L x 0.80" W x 0.40" H (22.0mm x 20.3mm x 10.1mm)
Efficiency 0.83
Operating-Temperature -40°C ~ 100°C