IXFP102N15T - IXYS
Mfr. #:
IXFP102N15T
Description:
MOSFET 102 Amps 0V
Specifications
RoHS: Y
Packaging: Tube
Mounting Style: Through Hole
Package / Case: TO-220-3
Technology: Si
Transistor Polarity: N-Channel
Subcategory: MOSFETs
Product Type: MOSFET
Product Category: MOSFET
Manufacturer: IXYS
Brand: IXYS
Series: IXFP102N15
Tradename: HiPerFET
Factory Pack Quantity: 50
Rds On - Drain-Source Resistance: 18 mOhms
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: 150 V
Id - Continuous Drain Current: 102 A
Unit Weight: 0.012346 oz
More Information
Electrical Vehicle DC Fast Chargers
DC charging stations are designed to convert the electrical grid’s AC power into DC power that can then be fed directly into a vehicle’s battery system for fast charging – in 30 minutes or less. Because the conversion from AC to DC power is being done in the charging station, these units can provide higher levels of power (50kW to 350kW and beyond) to the vehicle compared to AC charging stations. Working with tens to hundreds of kilowatts of power, efficient conversion, reliability of the system, and user safety are critical.