K2400E70 - Littelfuse
Mfr. #:
K2400E70
Description:
Sidacs 240V
Specifications
RoHS: Y
Subcategory: Thyristors
Mounting Style: Through Hole
Package / Case: TO-92
Product Type: Sidacs
Product Category: Sidacs
Brand: Littelfuse
Manufacturer: Littelfuse
Series: Kxxxzy
Packaging: Bulk
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM: 5 uA
Breakover Voltage VBO: 220 V to 250 V
Factory Pack Quantity: 2000
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM: 190 V
Non Repetitive On-State Current: 16.7 A, 20 A
Holding Current Ih Max: 150 mA
Breakover Current IBO Max: 10 uA
On-State Voltage: 1.5 V
Current Rating: 1 A
On-State RMS Current - It RMS: 1 A
Unit Weight: 0.016000 oz
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Maximum Operating Temperature: + 85 C
More Information
K Series SIDACs
Littelfuse's K Series SIDACs are bidirectional voltage triggered switches. Constructed with glass-passivated junctions, the K Series SIDACs provide reliable performance even in harsh operating environments. With an one-cycle surge current capability up to 20 A, K Series SIDACs are ideal for dumping charged capacitors through an inductor in order to generate high-voltage pulses.Learn MoreLittelfuse has expanded the K Series SIDAC line! View the Kx1GL Multipulse™ SIDACs