LCE26A-E3/73 - Vishay Semiconductors
Mfr. #:
LCE26A-E3/73
Description:
ESD Suppressors / TVS Diodes 1500W 26V Low Cap
Specifications
Brand: Vishay Semiconductors
Manufacturer: Vishay
Polarity: Unidirectional
Tradename: TransZorb
Subcategory: TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Product Type: TVS Diodes
Series: LCE
Product Category: ESD Suppressors / TVS Diodes
RoHS: E
Package / Case: DO-201AA
Termination Style: Axial
Packaging: Ammo Pack
Clamping Voltage: 42.1 V
Breakdown Voltage: 28.9 V
Working Voltage: 26 V
Factory Pack Quantity: 1000
Pppm - Peak Pulse Power Dissipation: 1.5 kW