LD29080S33R - STMicroelectronics
Mfr. #:
LD29080S33R
Description:
LDO Voltage Regulators 800mA VLD 0.4 400mV 3.3V Fixed Adj 25c
Specifications
RoHS: Y
Manufacturer: STMicroelectronics
Brand: STMicroelectronics
Package / Case: SOT-223-3
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Product Category: LDO Voltage Regulators
Product Type: LDO Voltage Regulators
Series: LD29080
Output Type: Adjustable, Fixed
Output Current: 800 mA
Dropout Voltage - Max: 700 mV
Output Voltage: 3.3 V
Factory Pack Quantity: 2500
Input Voltage MIN: 2.5 V
Input Voltage MAX: 13 V
Number of Outputs: 1 Output
Load Regulation: 1 %
Line Regulation: 0.5 %