LM2676T-12 - Texas Instruments
Mfr. #:
LM2676T-12
Description:
Switching Voltage Regulators
Specifications
Packaging: Tube
Mounting Style: Through Hole
Manufacturer: Texas Instruments
Brand: Texas Instruments
Package / Case: TO-220-5
Product Type: Switching Voltage Regulators
Product Category: Switching Voltage Regulators
Type: Step Down
Tradename: SIMPLE SWITCHER
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
RoHS: N
Series: LM2676
Topology: Buck
Input Voltage MIN: 8 V
Factory Pack Quantity: 45
Input Voltage MAX: 40 V
Output Current: 3 A
Switching Frequency: 260 kHz
Output Voltage: 12 V