LM3S8538-EQC50-A2T - Texas Instruments
Mfr. #:
LM3S8538-EQC50-A2T
Description:
ARM Microcontrollers - MCU Stellaris Micro controller
Specifications
RoHS: Y
Manufacturer: Texas Instruments
Brand: Texas Instruments
Tradename: Stellaris
Processor Series: Stellaris
Packaging: Reel
Subcategory: Microcontrollers - MCU
Product: MCU
Package / Case: LQFP-100
Series: LM3S
Program Memory Type: Flash
Interface Type: CAN/I2C/SPI/SSI/UART
Product Category: ARM Microcontrollers - MCU
Product Type: ARM Microcontrollers - MCU
Core: ARM Cortex M3
Program Memory Size: 96 kB
Data RAM Size: 64 kB
Number of Timers/Counters: 6 Timer
Maximum Clock Frequency: 50 MHz
Number of I/Os: 36 I/O
Data Bus Width: 32 bit
I/O Voltage: 3.3 V
Analog Supply Voltage: 3.3 V
Supply Voltage - Max: 2.75 V
Operating Supply Voltage: 2.5 V
Supply Voltage - Min: 2.25 V
Length: 14.2 mm
Width: 14.2 mm
Height: 1.45 mm