LM4040CIM3-2.5+T - Maxim Integrated
Mfr. #:
LM4040CIM3-2.5+T
Description:
Voltage References uPower Shunt V-Ref w/Mult Brkdwn V
Specifications
RoHS: Y
Product Category: Voltage References
Product Type: Voltage References
Product: Voltage References
Topology: Shunt References
Reference Type: Shunt Precision References
Package / Case: SOT-23-3
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Brand: Maxim Integrated
Manufacturer: Maxim Integrated
Series: LM4040C
Part # Aliases: LM4040C
Shunt Current - Min: 60 uA
Length: 3.04 mm
Factory Pack Quantity: 2500
Accuracy: 2.5 mV
Output Voltage: 2.5 V
Shunt Current - Max: 15 mA
Temperature Coefficient: 100 PPM/C
Width: 1.4 mm
Height: 1.12 mm
Initial Accuracy: 0.5 %