LM53600NAEVM - Texas Instruments
Mfr. #:
LM53600NAEVM
Description:
Power Management IC Development Tools LM53600NAEVM
Specifications
Type: Voltage Regulators - Switching Regulators
Manufacturer: Texas Instruments
Brand: Texas Instruments
Product Category: Power Management IC Development Tools
Product Type: Power Management IC Development Tools
RoHS: N
Series: LM53601-Q1
Tool Is For Evaluation Of: LM53600-Q1
Product: Evaluation Modules
Subcategory: Development Tools
Description/Function: Buck regulator evaluation module
Output Current: 650 mA
Input Voltage: 3.5 V to 36 V
Output Voltage: 3.3 V