LP2981AIM5-2.5 - Texas Instruments
Mfr. #:
LP2981AIM5-2.5
Description:
LDO Voltage Regulators NRND, alternate is LP2981AIM5-2.5/NO
Specifications
Brand: Texas Instruments
Manufacturer: Texas Instruments
Package / Case: SOT-23-5
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Polarity: Positive
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
RoHS: N
Series: LP2981-N
Product Category: LDO Voltage Regulators
Product Type: LDO Voltage Regulators
Output Type: Fixed
Operating Supply Current: 65 uA
Ib - Input Bias Current: 65 uA
Dropout Voltage: 200 mV
Output Voltage: 2.5 V
Input Voltage MIN: 2.1 V
Input Voltage MAX: 16 V
Factory Pack Quantity: 1000
Number of Outputs: 1 Output
Output Current: 0.1 A
Line Regulation: 0.014 %/V
Dropout Voltage - Max: 0.01 V at 1 mA, 0.1 V at 25 mA, 0.25 V at 100 mA
Unit Weight: 0.000222 oz
Operating Temperature Range: - 40 C to + 125 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Voltage Regulation Accuracy: +/- 1 %