LP38691SD-3.3 - Texas Instruments
Mfr. #:
LP38691SD-3.3
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6WSON
Specifications
Voltage-Input Up to 10V
Manufacturer Texas Instruments
Mounting-Type Surface Mount
Regulator-Topology Positive Fixed
Product Category PMIC - Voltage Regulators - Linear
Packaging Digi-ReelR
Series Automotive, AEC-Q100
Supplier-Device-Package 6-WSON (3x3)
Package-Case 6-WDFN Exposed Pad
Current-Output 500mA
Voltage-Output 3.3V
Number-of-Regulators 1
Voltage-Dropout-Typical 0.33V @ 500mA
Operating-Temperature -40°C ~ 125°C