LSIC1MO120E0080 - Littelfuse
Mfr. #:
LSIC1MO120E0080
Description:
MOSFET 1200V 80mOhm SiC MOSFET
Specifications
RoHS: Y
Packaging: Tube
Mounting Style: Through Hole
Package / Case: TO-247-3
Configuration: Single
Technology: SiC
Transistor Polarity: N-Channel
Subcategory: MOSFETs
Product Type: MOSFET
Product Category: MOSFET
Manufacturer: Littelfuse
Brand: Littelfuse
Series: LSIC1MO
Channel Mode: Enhancement
Qg - Gate Charge: 95 nC
Rds On - Drain-Source Resistance: 80 mOhms
Fall Time: 6 ns
Factory Pack Quantity: 450
Id - Continuous Drain Current: 39 A
Vgs - Gate-Source Voltage: 20 V, - 5 V
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage: 2.8 V
Pd - Power Dissipation: 179 W
Typical Turn-Off Delay Time: 16 ns
Rise Time: 10 ns
Typical Turn-On Delay Time: 10 ns
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: 1.2 kV