MAX6424UK29+T - Maxim Integrated
Mfr. #:
MAX6424UK29+T
Description:
Supervisory Circuits Single uPower Reset Circuit
Specifications
RoHS: Y
Type: Voltage Supervisory
Product Category: Supervisory Circuits
Product Type: Supervisory Circuits
Package / Case: SOT-23-5
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Watchdog Timers: No Watchdog
Manual Reset: No Manual Reset
Chip Enable Signals: No Chip Enable
Battery Backup Switching: No Backup
Power Fail Detection: No
Brand: Maxim Integrated
Manufacturer: Maxim Integrated
Part # Aliases: MAX6424
Series: MAX6424
Output Type: Active Low, Push-Pull
Pd - Power Dissipation: 571 mW
Supply Voltage - Max: 5.5 V
Reset Delay Time: 4.375 ms
Factory Pack Quantity: 2500
Overvoltage Threshold: 2.998 V
Length: 2.9 mm
Undervoltage Threshold: 2.852 V
Operating Supply Current: 2.5 uA
Width: 1.63 mm
Threshold Voltage: 1.6 V to 5 V
Height: 1.1 mm
Supply Voltage - Min: 1 V