MAX6466XR18+T - Maxim Integrated
Mfr. #:
MAX6466XR18+T
Description:
Supervisory Circuits Single uPower Voltage Monitor
Specifications
RoHS: Y
Type: Voltage Supervisory
Product Category: Supervisory Circuits
Product Type: Supervisory Circuits
Mounting Style: SMD/SMT
Package / Case: SC-70-3
Packaging: Reel
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Watchdog Timers: No Watchdog
Manual Reset: No Manual Reset
Brand: Maxim Integrated
Manufacturer: Maxim Integrated
Part # Aliases: MAX6466
Series: MAX6466
Output Type: Active Low, Open Drain
Supply Voltage - Max: 6 V
Operating Supply Current: 3.5 uA
Reset Delay Time: 260 ms
Factory Pack Quantity: 2500
Accuracy: 2.5 %
Overvoltage Threshold: 1.827 V
Threshold Voltage: 1.8 V
Undervoltage Threshold: 1.773 V
Supply Voltage - Min: 1.2 V