MF-RX250-2-99 - Bourns
Mfr. #:
MF-RX250-2-99
Description:
Resettable Fuses - PPTC 2.50A 60V 0.05ohm Hold 2.5 Trip 5Amps
Specifications
RoHS: Y
Mounting Style: Through Hole
Product Type: Resettable Fuses - PPTC
Product Category: Resettable Fuses - PPTC
Packaging: Reel
Termination Style: Radial
Type: PTC Resettable Fuses
Subcategory: PPTC Resettable Fuses
Tradename: Multifuse
Series: MF-RX
Brand: Bourns
Manufacturer: Bourns
Resistance: 80 mOhms
Maximum Voltage: 60 VDC
Trip Current: 5 A
Current Rating - Max: 40 A
Factory Pack Quantity: 3000
Width: 3.1 mm
Height: 26.4 mm
Diameter: 21.3 mm
Length: 21.3 mm
Pd - Power Dissipation: 2.5 W
Hold Current: 2.5 A
Lead Spacing: 10.2 mm