MIC39101-1.8YM-TR - Microchip Technology / Micrel
Mfr. #:
MIC39101-1.8YM-TR
Description:
LDO Voltage Regulators 1.0A 1.0% Fixed Voltage LDO
Specifications
RoHS: Y
Package / Case: SOIC-8
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Brand: Microchip Technology / Micrel
Manufacturer: Microchip
Part # Aliases: MIC39101-1.8YM TR
Type: Linear Voltage Regulator
Product Type: LDO Voltage Regulators
Product: LDO Voltage Regulators
Product Category: LDO Voltage Regulators
Output Type: Fixed
Dropout Voltage - Max: 630 mV
Dropout Voltage: 410 mV
Factory Pack Quantity: 2500
Input Voltage MIN: 2.25 V
Input Voltage MAX: 16 V
Output Voltage: 1.8 V
Number of Outputs: 1 Output
Output Current: 1 A
Load Regulation: 0.2 %
Line Regulation: 0.06 %