MIC5265-2.8YD5-TR - Microchip Technology / Micrel
Mfr. #:
MIC5265-2.8YD5-TR
Description:
LDO Voltage Regulators 150mA uCap LDO Regulator
Specifications
Type: uCap
RoHS: Y
Package / Case: SOT-23-5
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Brand: Microchip Technology / Micrel
Manufacturer: Microchip
Part # Aliases: MIC5265-2.8YD5 TR
Series: MIC5265
Product Type: LDO Voltage Regulators
Product Category: LDO Voltage Regulators
Product: LDO Regulators
Output Type: Fixed
PSRR / Ripple Rejection - Typ: 64 dB
Dropout Voltage - Max: 500 mV
Input Voltage MAX: 5.5 V
Factory Pack Quantity: 3000
Voltage Regulation Accuracy: 3 %
Output Voltage: 2.8 V
Input Voltage MIN: 2.7 V
Load Regulation: 2 %
Output Current: 150 mA
Number of Outputs: 1 Output
Line Regulation: 0.05 %