MPC870CVR66 - NXP / Freescale
Mfr. #:
MPC870CVR66
Description:
Microprocessors - MPU 66 MHz 87 MIPS
Specifications
Moisture Sensitive: Yes
RoHS: Y
Packaging: Tray
Mounting Style: SMD/SMT
Tradename: PowerQUICC
Processor Series: PowerQUICC
Core: PowerPC
Package / Case: PBGA-256
Brand: NXP / Freescale
Manufacturer: NXP
Product Category: Microprocessors - MPU
Series: MPC870
Memory Type: L1 Cache
Interface Type: Ethernet, I2C, SPI, UART
Part # Aliases: 935309518557
L1 Cache Instruction Memory: 8 kB
L1 Cache Data Memory: 8 kB
Maximum Clock Frequency: 66 MHz
Factory Pack Quantity: 60
Number of Timers/Counters: 4 x 16 bit
Data Bus Width: 32 bit
I/O Voltage: 3.3 V
Operating Supply Voltage: 1.8 V