MSP430FR2310IPW16 - Texas Instruments
Mfr. #:
MSP430FR2310IPW16
Description:
16-bit Microcontrollers - MCU Ultra low power Micro Controller
Specifications
Moisture Sensitive: Yes
RoHS: Y
Manufacturer: Texas Instruments
Brand: Texas Instruments
Package / Case: TSSOP-16
Data RAM Type: SRAM
Mounting Style: SMD/SMT
Core: RISC
Watchdog Timers: No Watchdog Timer
Subcategory: Microcontrollers - MCU
Series: MSP430FR2310
Tradename: MSP430
Product: MCU
Interface Type: I2C, SPI
Factory Pack Quantity: 90
DAC Resolution: 6 bit
Supply Voltage - Max: 3.6 V
Operating Supply Voltage: 3.3 V
Program Memory Size: 2 kB
Number of Timers/Counters: 2 Timer
Product Category: 16-bit Microcontrollers - MCU
Product Type: 16-bit Microcontrollers - MCU
Data Bus Width: 16 bit
Maximum Clock Frequency: 16 MHz
Number of I/Os: 16 I/O
ADC Resolution: 10 bit
Supply Voltage - Min: 1.8 V
Data RAM Size: 1 kB
Number of ADC Channels: 1
Unit Weight: 0.006102 oz
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Maximum Operating Temperature: + 85 C
More Information
MSP430™ Value Line Microcontrollers (MCUs)
Texas Instruments portfolio of MSP430™ Value Line Microcontrollers (MCUs) include low-cost solutions with memory ranging from 0.5KB to 16KB. With a single platform, you can enhance multiple functions for simple sensing and measurement applications. The MSP430 Microcontroller Value Line brings 16-bit performance, up to 16MHz operation, integrated intelligent peripherals, and ultra-low power at low-cost 8-bit MCU prices for cost sensitive applications.