NCP163AFCT180T2G - ON Semiconductor
Mfr. #:
NCP163AFCT180T2G
Description:
LDO Voltage Regulators CSP LDO 250 MA, ULTRA-LOW
Specifications
Package / Case: WLCSP-4
Type: Ultra Low Noise LDO
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Brand: ON Semiconductor
Manufacturer: ON Semiconductor
Series: NCP163
Product Type: LDO Voltage Regulators
Product Category: LDO Voltage Regulators
Product: LDO Voltage Regulators
Output Type: Fixed
PSRR / Ripple Rejection - Typ: 60 dB
Factory Pack Quantity: 5000
Input Voltage MAX: 5.5 V
Voltage Regulation Accuracy: 3 %
Dropout Voltage - Max: 250 mV
Output Current: 250 mA
Input Voltage MIN: 2.2 V
Dropout Voltage: 180 mV
Quiescent Current: 12 uA
Output Voltage: 1.8 V
Number of Outputs: 1 Output
Line Regulation: 0.02 %/V
Load Regulation: 0.001 %/mA