NCP303LSN33T1G - ON Semiconductor
Mfr. #:
NCP303LSN33T1G
Description:
Supervisory Circuits 3.3V Detector w/Reset Low
Specifications
RoHS: Y
Type: Voltage Detectors
Product Type: Supervisory Circuits
Product Category: Supervisory Circuits
Package / Case: SOT-23-5 Thin (TSOP-5)
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Manufacturer: ON Semiconductor
Brand: ON Semiconductor
Watchdog Timers: No Watchdog
Manual Reset: No Manual Reset
Series: NCP303
Battery Backup Switching: Backup
Output Type: Active Low, Open Drain
Operating Supply Current: 500 nA
Factory Pack Quantity: 3000
Overvoltage Threshold: 3.366 V
Threshold Voltage: 3.3 V
Undervoltage Threshold: 3.234 V
Accuracy: 2 %
Supply Voltage - Max: 10 V
Number of Inputs Monitored: 1 Input
Supply Voltage - Min: 0.8 V