NCP502SN37T1G - ON Semiconductor
Mfr. #:
NCP502SN37T1G
Description:
LDO Voltage Regulators 3.7V TSOP-5 LDO REG
Specifications
RoHS: Y
Package / Case: TSOP-5
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Polarity: Positive
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Brand: ON Semiconductor
Manufacturer: ON Semiconductor
Series: NCP502
Product Category: LDO Voltage Regulators
Product Type: LDO Voltage Regulators
Output Type: Fixed
Quiescent Current: 90 uA
Ib - Input Bias Current: 40 uA
Factory Pack Quantity: 3000
Output Voltage: 3.7 V
Length: 3 mm
Line Regulation: 3 mV / V
Voltage Regulation Accuracy: 2 %
Output Current: 180 mA
Input Voltage MAX: 12 V
Width: 1.5 mm
Dropout Voltage - Max: 1.2 V at 80 mA
Height: 1 mm
Number of Outputs: 1 Output
Dropout Voltage: 0.85 V
Load Regulation: 0.8 mV/mA