P6KE440A-TP - Micro Commercial Components (MCC)
Mfr. #:
P6KE440A-TP
Description:
TVS Diodes / ESD Suppressors UNI-DIR 600W 1.04A
Specifications
RoHS: Y
Polarity: Unidirectional
Product Category: TVS Diodes / ESD Suppressors
Subcategory: TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Product Type: TVS Diodes
Packaging: Reel
Series: P6KE440
Manufacturer: Micro Commercial Components (MCC)
Brand: Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case: DO-15-2
Termination Style: Axial
Clamping Voltage: 600 V
Breakdown Voltage: 440 V