P6SMAJ6.5ADF-13 - Diodes Incorporated
Mfr. #:
P6SMAJ6.5ADF-13
Description:
TVS Diodes / ESD Suppressors Transient Voltage Suppressor
Specifications
RoHS: Y
Polarity: Unidirectional
Product Category: TVS Diodes / ESD Suppressors
Subcategory: TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Product Type: TVS Diodes
Termination Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Manufacturer: Diodes Incorporated
Brand: Diodes Incorporated
Package / Case: D-FLAT-2
Breakdown Voltage: 7.22 V
Pppm - Peak Pulse Power Dissipation: 600 W
Working Voltage: 6.5 V
Ipp - Peak Pulse Current: 53.6 A
Vf - Forward Voltage: 3.5 V
Clamping Voltage: 11.2 V
Factory Pack Quantity: 10000
Pd - Power Dissipation: 1.5 W