P6SMB16AHM4G - Taiwan Semiconductor
Mfr. #:
P6SMB16AHM4G
Description:
TVS Diodes / ESD Suppressors 600W, 16V 5% Unidirectional, TVS
Specifications
Polarity: Unidirectional
Manufacturer: Taiwan Semiconductor
Brand: Taiwan Semiconductor
Product Category: TVS Diodes / ESD Suppressors
Subcategory: TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Product Type: TVS Diodes
Termination Style: SMD/SMT
Series: P6SMB16AH
Package / Case: DO-214AA-2
Qualification: AEC-Q101
Pppm - Peak Pulse Power Dissipation: 600 W
Ipp - Peak Pulse Current: 28 A
Clamping Voltage: 22.5 V
Breakdown Voltage: 15.2 V
Working Voltage: 13.6 V