PCP1208-TD-H - ON Semiconductor
Mfr. #:
PCP1208-TD-H
Description:
Bipolar Transistors - BJT BIP NPN 0.7A 200V
Specifications
RoHS: Y
Subcategory: Transistors
Configuration: Single
Package / Case: SOT-89-3
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Series: PCP1208
Manufacturer: ON Semiconductor
Brand: ON Semiconductor
Transistor Polarity: NPN
Product Category: Bipolar Transistors - BJT
Product Type: BJTs - Bipolar Transistors
Emitter- Base Voltage VEBO: 8 V
Maximum DC Collector Current: 700 mA
DC Current Gain hFE Max: 560
Pd - Power Dissipation: 3.5 W
Collector- Base Voltage VCBO: 220 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max: 200 V
DC Collector/Base Gain hfe Min: 200
Gain Bandwidth Product fT: 120 MHz
Collector-Emitter Saturation Voltage: 115 mV