PIC16F628-20I/SO - Microchip Technology
Mfr. #:
PIC16F628-20I/SO
Description:
8-bit Microcontrollers - MCU 3.5KB 224 RAM 16 I/O
Specifications
RoHS: Y
Packaging: Tube
Package / Case: SOIC-18
Mounting Style: SMD/SMT
Interface Type: SCI, USART
Series: PIC16(L)F62x
Processor Series: PIC16
Tradename: PIC
Core: PIC
ADC Resolution: No ADC
Subcategory: Microcontrollers - MCU
Brand: Microchip Technology
Manufacturer: Microchip
Product: MCU
Data ROM Type: Flash
Program Memory Type: Flash
Product Type: 8-bit Microcontrollers - MCU
Product Category: 8-bit Microcontrollers - MCU
Data Bus Width: 8 bit
Number of Timers/Counters: 8 Timer
Width: 7.49 mm
Supply Voltage - Max: 5.5 V
Factory Pack Quantity: 42
Operating Supply Voltage: 3 V to 5.5 V
Supply Voltage - Min: 3 V
Data RAM Size: 224 B
Maximum Clock Frequency: 20 MHz
Height: 2.31 mm
Program Memory Size: 2 kB
Number of I/Os: 16 I/O
Data ROM Size: 128 B
Length: 11.53 mm