PIC16LF721-E/ML - Microchip Technology
Mfr. #:
PIC16LF721-E/ML
Description:
8-bit Microcontrollers - MCU 7 KB FLASH 256 B SRAM, 18 I/O
Specifications
RoHS: Y
Packaging: Tube
Mounting Style: SMD/SMT
Package / Case: QFN-20
Series: PIC16(L)F72x
Processor Series: PIC16
Product: MCU
Interface Type: I2C, SPI, USART
Program Memory Type: Flash
Factory Pack Quantity: 91
Data Bus Width: 8 bit
ADC Resolution: 8 bit
Program Memory Size: 7 kB
Length: 4 mm
Width: 4 mm
Supply Voltage - Max: 3.6 V
Number of Timers/Counters: 3 Timer
Data RAM Size: 256 B
Number of I/Os: 17 I/O
Maximum Clock Frequency: 16 MHz
Number of ADC Channels: 12
Operating Supply Voltage: 1.8 V to 3.6 V
Supply Voltage - Min: 1.8 V
Height: 0.88 mm