PIC18LF24K22T-I/MV - Microchip Technology
Mfr. #:
PIC18LF24K22T-I/MV
Description:
8-bit Microcontrollers - MCU 16KB Flash 768b RAM SERIAL EE IND
Specifications
RoHS: Y
Package / Case: UQFN-28
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Series: PIC18F2xK22
Processor Series: PIC18
Product: MCU
Interface Type: I2C, SPI, USART
Data Bus Width: 8 bit
Data RAM Size: 768 B
Number of Timers/Counters: 7 Timer
Length: 4 mm
Width: 4 mm
Factory Pack Quantity: 3300
Supply Voltage - Max: 3.6 V
Number of I/Os: 25 I/O
Number of ADC Channels: 17
Program Memory Size: 16 kB
Maximum Clock Frequency: 16 MHz
ADC Resolution: 10 bit
Operating Supply Voltage: 1.8 V to 3.6 V
Supply Voltage - Min: 1.8 V
Height: 0.48 mm