PTR060V0075-TR - Bussmann / Eaton
Mfr. #:
PTR060V0075-TR
Description:
Resettable Fuses - PPTC PPTC 60V 0.75A Radial
Specifications
RoHS: Y
Mounting Style: Through Hole
Product Type: Resettable Fuses - PPTC
Product Category: Resettable Fuses - PPTC
Packaging: Reel
Termination Style: Radial
Tradename: PolyTron
Series: PTR060V
Subcategory: PPTC Resettable Fuses
Manufacturer: Eaton
Brand: Bussmann / Eaton
Hold Current: 750 mA
Type: 60 Volt DC Radial Leaded, PolyTron PTC Devices
Maximum Voltage: 60 V
Lead Spacing: 5 mm
Resistance: 400 mOhms
Current Rating - Max: 40 A
Width: 3 mm
Factory Pack Quantity: 2000
Height: 15.2 mm
Length: 10.4 mm
Trip Current: 1.5 A