RGP10GHE3/73 - Vishay Semiconductors
Mfr. #:
RGP10GHE3/73
Description:
Diodes - General Purpose, Power, Switching 1.0A 400 Volt 150ns
Specifications
Brand: Vishay Semiconductors
Manufacturer: Vishay
Mounting Style: Through Hole
Product: Switching Diodes
Type: Switching Diode
Configuration: Single
RoHS: E
Product Category: Diodes - General Purpose, Power, Switching
Product Type: Diodes - General Purpose, Power, Switching
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Package / Case: DO-204AL-2
Packaging: Ammo Pack
Qualification: AEC-Q101
Length: 5.2 mm
Ir - Reverse Current: 5 uA
Peak Reverse Voltage: 400 V
Factory Pack Quantity: 3000
Max Surge Current: 30 A
Height: 2.7 mm
Width: 2.7 mm
Recovery Time: 150 ns
Vf - Forward Voltage: 1.3 V
If - Forward Current: 1 A