RP114N301D-TR-FE - Ricoh Electronic Devices Company
Mfr. #:
RP114N301D-TR-FE
Description:
LDO Voltage Regulators Low voltage LDO Regulator
Specifications
RoHS: Y
Package / Case: SOT-23-5
Mounting Style: SMD/SMT
Manufacturer: Ricoh Electronics
Brand: Ricoh Electronic Devices Company
Packaging: Reel
Series: RP114N
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Product Type: LDO Voltage Regulators
Product Category: LDO Voltage Regulators
Product: LDO Regulators
Output Type: Fixed
Type: CMOS LDO Regulator
PSRR / Ripple Rejection - Typ: 75 dB
Operating Supply Current: 50 uA
Input Voltage MAX: 5.25 V
Pd - Power Dissipation: 420 mW
Factory Pack Quantity: 3000
Output Current: 300 mA
Output Voltage: 3 V
Dropout Voltage: 220 mV
Load Regulation: 15 mV
Input Voltage MIN: 1.4 V
Number of Outputs: 1 Output
Voltage Regulation Accuracy: 1 %
Line Regulation: 0.02 % / V