S-812C24AUA-C2ET2U - ABLIC
Mfr. #:
S-812C24AUA-C2ET2U
Description:
LDO Voltage Regulators 2.4V 1.0uA 2.0%
Specifications
RoHS: Y
Package / Case: SOT-89-3
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Polarity: Positive
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Product Type: LDO Voltage Regulators
Product Category: LDO Voltage Regulators
Output Type: Fixed
Brand: ABLIC
Manufacturer: ABLIC
Dropout Voltage - Max: 950 mV
Length: 4.5 mm
Load Regulation: 30 mV
Output Current: 30 mA
Line Regulation: 20 mV
Width: 2.5 mm
Output Voltage: 2.4 V
Voltage Regulation Accuracy: 2 %
Input Voltage MAX: 16 V
Pd - Power Dissipation: 1000 mW
Factory Pack Quantity: 1000
Height: 1.5 mm
Number of Outputs: 1 Output
Dropout Voltage: 0.46 V