SIHB22N65E-GE3 - Vishay / Siliconix
Mfr. #:
SIHB22N65E-GE3
Description:
MOSFET 650V Vds 30V Vgs D2PAK (TO-263)
Specifications
RoHS: Y
Brand: Vishay / Siliconix
Manufacturer: Vishay
Package / Case: TO-263-3
Configuration: Single
Technology: Si
Mounting Style: SMD/SMT
Transistor Polarity: N-Channel
Subcategory: MOSFETs
Product Category: MOSFET
Product Type: MOSFET
Channel Mode: Enhancement
Series: E
Packaging: Bulk
Typical Turn-Off Delay Time: 73 ns
Qg - Gate Charge: 73 nC
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: 700 V
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage: 4 V
Fall Time: 38 ns
Rise Time: 33 ns
Vgs - Gate-Source Voltage: 30 V
Pd - Power Dissipation: 227 W
Typical Turn-On Delay Time: 22 ns
Id - Continuous Drain Current: 22 A
Rds On - Drain-Source Resistance: 180 mOhms
Factory Pack Quantity: 1000
Number of Channels: 1 Channel
Unit Weight: 0.050717 oz
Minimum Operating Temperature: - 55 C
Maximum Operating Temperature: + 150 C
More Information
Industrial Power Solution
E Series High Voltage MOSFETs
Vishay Siliconix E Series High Voltage MOSFETs are super junction N-Channel power MOSFETs with a 30% reduction in specific ON-Resistance versus the S Series MOSFETs. These E Series high-performance MOSFETs feature low ON-resistance (RDS(on)), low input capacitance (Ciss), reduced capacitive switching losses, and ultra-low gate charge (Qg). The E series MOSFETs are also available in 850VDS high voltage variants with 3A drain current (ID), low RDS(ON) of 0.82Ω, and low gate charge (Qg). These high-performance MOSFETs come in different packages like TO-247AC, TO-220AB, TO-220 FULLPAK, TO-247AC, D2PAK (TO-263), IPAK (TO-251), DPAK (TO-252), and IPAK (TO-251). Typical applications include server and telecom power supplies, lighting, industrial, battery chargers, renewable energy, and SMPS.